Ny webb ska ge stöd till bredbands-föreningar

Byanätsforum är ett nätverk av bredbandsföreningar.
– Med den nya webbplatsen hoppas vi att våra medlemmar ska hitta stöd i sina olika faser i byanätsprocessen från att bygga upp till att eventuellt avveckla föreningen. Vi har även en helpdesk dit våra medlemmar kan ringa för att få rådgivning så nu är vi verkligen laddade för att dra igång verksamheten på allvar, säger Anna Johansson som tillsammans med Tommy Nilsson är projektledare.

Byanätsforum initierades av regeringens Bredbandsforum som drev det från 2015 fram till i våras då Hela Sverige ska leva, Coompanion och LRF successivt tog över verksamheten efter att ha fått projektpengar beviljade ur landsbygdsprogrammet. Förutom projektledarna finns resurser i form av deltidstjänster från Coompanion och LRF samt en ekonomiresurs.

Till nya webben för Byanätsforum!